Tak jak to dopadlo?

21. října 2012 v 22:37 |  Volby a politika
Na konci zamlženého pošmourného dne cítím jedno velké "deja vu". Přesně před rokem bylo v sobotu 22. října takové počasí, že ranní mlhy se rozpustily už asi v 9 hodin a celý den už pak nádherně slunečný a příjemně teplý. O den později, 23. října, už se mlha za celý den nezvedla a zůstalo docela chladno. Po roce byla situace úplně stejná. Nádherný sobotní den, možná ale o něco teplejší než ta loňská sobota. No a i když původní předpověď počasí slibovala podobné počasí i na neděli, tak se předpověď nezdařila (asi jako se nepovedla meteorologům v povídce Strach v Zapadákově) a zůstalo celý den zataženo.

Onoho krásného sobotního odpoledne také byly zveřejněny výsledky 2. kola senátních voleb, které následovaly týden po 1. kole senátních voleb, konajících se zároveň s volbami krajskými.

Tak jak to dopadlo?

Přesně tak, jak jsem se domníval 10. října - nemalé procento lidí asi potřebuje vyjádřit svůj názor na celostátní politiku svým hlasováním do krajských zastupitelstev. Co na tom, že "na krajích" jde o úplně jinou politiku, fakticky neexistuje rozdělení na pravici a levici, chování té které strany může být na celokrajské úrovni docela jiné než na úrovni celostátní, protože jde o úplně jiné lidi...
Ze svého pohledu jsem ale spokojen. Dal jsem hlas přesně tomu uskupení, o kterém jsem zde 10. října psal, a do krajského zastupitelstva se dostalo. Včetně dvou kandidátů, kterým jsem dal svůj preferenční hlas. Po čtyřleté pauze mohu říci, že mám v krajském zastupitelstvu své zástupce.

A co volby do senátu? No, mnou zvolený kandidát se nedostal ani do druhého kola, i když i v těchto volbách vidím dost velký vliv toho, že nerozhodovala síla osobnosti toho kterého kandidáta, ale to, z jaké je politické strany. Přitom v senátních volbách to, podle mého názoru, není zase tak důležité. A podle toho jsem se rozhodoval i ve druhém kole - zvolil jsem kandidáta, který podle mě byl vhodnější osobností, i když byl ze strany, která je pro mě méně přijatelná než ta, ze které byl ten druhý kandidát... Ale nakonec se do senátu dostal opačný kandidát než ten, kterému jsem dal hlas ve druhém kole.

Nakonec napíši pár řádků o tom, co mne na senátních volbách zaujalo asi nejvíce. Ve 4 z 27 okrsků zvítězil kandidát, který dosud byl poslancem. Tedy z jedné funkce do druhé. Před 2,5 lety se ucházel o nějaký post, o kterém věděl, že délka takového mandátu jsou 4 roky. Přesto o nějaké 2 roky později se rozhodl "přeskočit" do jiné funkce, která je přitom méně důležitá a vlivná (poslanci jednoznačně mají více kompetencí a větší vliv než senátoři).

Ironií je, že v předmětných volebních obvodech znamenalo zvolení dosavadního poslance senátorem, že tento obvod bude mít menší zastoupení v zákonodárných sborech - přišli o poslance, místo kterého nastoupí náhradník z jiného okresu (byť ze stejného kraje). Přitom "svého" senátora by měli, díky systému většinového zastoupení, tak jako tak.
Ale jak se říká - kdo chce kam... Jak si to lidé zvolili, tak to mají. I když hlavou nad tím kroutím a asi kroutit dále budu.

Výše zmíněná tématika by se dala rozšířit i na téma "Jak je možné, že se kteroukoliv vládou jsou lidé po dvou letech jejího vládnutí tak nespokojeni a přejí si její pád?" nebo "Je v pořádku, když někdo jen pár hodin po sečtení výsledků a zjištění, že mu na dalších šest let vzniká senátorský mandát, oznámí, že má zájem se za čtyři měsíce stát prezidentem (a tím pádem přestane být senátorem a v "jeho" volebním obvodě budou muset být nové volby)?" Ale to by bylo ještě na dlouhý článek, nad kterým nyní ani nechci moc přemýšlet. Možná někdy příště. :-)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama