Prezidentské volby

9. ledna 2013 v 7:08 |  Volby a politika
Za dveřmi jsou prezidentské volby. Na rozdíl od voleb předcházejících, nebude mojí úlohou pouze sledování televizního přenosu ze společné schůze poslanecké sněmovny a senátu a různého handrkování, jako tomu bylo dříve (například údajné příkazy k fotografování hlasovacího lístku se zaškrtnutým jménem, spory o tajné vs. veřejné volbě, hádky v rámci vládní koalice atd.). Ne ne, možnost zvolit prezidenta konečně budou mít občané.

Ne, že by to bylo bez problémů. Padesátitisícovou hranici počtu platných podpisů na příslušné petici, umožňující kandidaturu tomu kterému kandidátovi, považuji za přemrštěnou. Podle mého názoru, mělo by být zapotřebí jen přibližně pět tisíc až deset tisíc podpisů, které by sice zabránily tomu, aby na prezidenta kandidoval "kdokoliv z ulice", ale nešlo by o hranici (pro některé kandidáty) nepřekonatelnou. Kdo je a kdo není pro případné prezidentství přijatelný, to ať následně rozhodnou voliči ve volbách. Na druhou stranu, toto - byť nevhodné - pravidlo bylo jasně stanoveno dlouho dopředu a každý měl možnost začít se sbíráním potřebných podpisů dostatečně brzy, aby jich získal dostatečné množství i s rezervou pro případné vyřazení části podpisů jako neplatných (a ne, že takovýto počet hlasů nezískám a po zamítnuté stížnosti u soudu budu tvrdit, že jde o politické rozhodnutí a snahu o odstranění apod.).

Komu z devíti platných kandidátů dám svůj hlas?

Mým favoritem by byla osoba s elegancí, která je vlastní Zuzaně Roithové a Taťaně Fischerové. S "dobrým jménem ve světe", které jistě má Karel Schwarzenberg. Osoba s politickými zkušenostmi a ekonomickými znalostmi. jaké má Miloš Zeman. Osoba moudrým vzezřením Přemysla Sobotky. Člověk věkově blízký Jiřímu Dienstbierovi ml. Někdo s rázností a "uměním jít proti proudu" jako Jana Bobošíková....

Bohužel, klonování není možné a takovýto "mix" nelze provést. Budu muset zvolit kompromis a vybrat si někoho "nedokonalého". Pořád platí, co jsem psal do článku před senátními volbami - při volbách, kde se nevolí "strana", ale konkrétní kandidát, mne příliš nezajímá jeho politická příslušnost. Ani současná, ani z dob před 23 a více lety. Navíc, někteří prezidentští kandidáti ani nebyli žádnou stranou nominováni... Asi je škoda, že nekandiduje Jan Švejnar, ten by asi byl nejblíže mým představám...

Ale i z nabízených kandidátů jsem si nakonec vybral. Koho? To neprozradím. Ale je to jedna ze sedmi osob, které zmiňuji v předchozím odstavci. Jen napovím, že při výběru jsem se neřídil tzv. průzkumy veřejného mínění, na základě kterých se mj. média následně rozhodují, komu dají a komu naopak vůbec nedají možnost prezentovat své představy.
Nicméně, jestli osoba, které dám svůj hlas, volby nevyhraje, neurazí mne, pokud se na Pražský hrad dostane kdokoliv z lidí, které jsem napsal v předchozím odstavci. :-)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama