Srpen 2013

Dávný doping, egyptské nepokoje, rozpuštění sněmovny a Maria Sugarpova

20. srpna 2013 v 23:52 Ostatní
V uplynulých několika týdnech se přihodilo několik věcí, ke kterým chci přidat krátký komentář.

Analýzy vzorků prokázaly, že kdysi dopovali další špičkoví cyklisté - Erik Zabel, Laurent Jalabert, Mario Cipollini a další. Tehdejší metody zjišťování dopingu to odhalit neuměly, možné to je až nyní. Mělo by cenu jim odebírat po deseti, patnácti letech jejich vítězství a předávat je po takové době těm, kteří se umístili až za nimi? Nebo po vzoru Tour de France z let 1999 - 2005 ponechat některé závody bez vítěze? Nemyslím si, že by to bylo vhodné. Prostě dopovali všichni nebo skoro všichni. Tím se jejich výkonnostní rozdíly podobaly výkonnostním rozdílům, které by byly, kdyby nedopoval nikdo z nich.

Sílící nepokoje v Egyptě vyvolaly hromadné stahování klientů cestovních kanceláří z tamních turistických letovisek. Osobně bych do Egypta z bezpečnostních důvodů nikdy nejezdil, přece jen si svého života docela vážím. Patřím navíc k těm typům, pro které není týdenní "válení u vody" vhodným druhem dovolené. A i kdyby, tak bych dal přednost válení u moře v bezpečnějším, geograficky a jazykově bližším a z hlediska ceny dovolené levnějším Chorvatsku.

Ministři z nové úřednické vlády (která v tu chvíli ještě ani neprošla hlasováním o důvěře, kterou později stejně nedostala) začali brzy "mést". Například v Národním divadle nebo v Českých dráhách. Když jsem četl různé komentáře pod články, přišlo mi, jako by šéf ČD byl v podobné pozici jako premiér nebo vláda. Stejně jako si někteří lidé myslí, že pád stávající vlády nebo premiéra vyřeší všechny problémy a od té chvíle už bude jen dobře, tak stejně tak jako by si mysleli, že odvolání šéfa ČD nebo Národního divadla bude jako mávnutím kouzelného proutku znamenat docela jiné hospodářské výsledky nebo závislost na veřejných rozpočtech.

Sněmovna se rozpustí a pravděpodobně budou nové volby. Když jsem koncem května 2010 vhazoval svůj hlas do volební urny, dával jsem jej na čtyři roky, ne na tři roky a pět měsíců. I před sněmovními volbami v letech 2006 a 2010 převládala ve společnosti nálada, kdy si lidé mysleli, jak nové volby najednou vše vyřeší. Nevyřešily. Přišly nové tváře a nové strany, ale ty nebyly o nic lepší než politické strany, které tam byly už i dříve. Je naivní si myslet, že po nových volbách by to bylo o něčem jiném, i kdyby se do sněnovny dostalo zase nějaké nové uskupení. Každému, kdo říká, jak po nových volbách bude všechno lepší a tak dále, dávám otázku - které strany by podle něj měly vládnout. I kdyby se vyplnilo jejich přání a byla u vlády ČSSD, tak je jasné, že někdo s ní bude muset být ve vládě nebo ji alespoň podporovat. A kdo asi? Komunisté? Nebo TOP09? To už se jim moc nepozdává.

Ruská tenistka Maria Šarapova uvažovala o dočasné změně svého příjmení. Mělo platit jen po dobu konání tenisového US Open a mělo znít "Sugarpova", což je název shodný se značkou jejích cukrovinek. Změnu příjmení by musel schválit floridský soud. Brzy ale oznámila, že si tuto změnu rozmyslela a že ji myslela spíše v žertu. Ale patřičná propagace jistě zafungovala a název cukrovinek vstoupil do povědomí mnoha lidí, kteří o nich do té doby vůbec neslyšeli. Jistě to nebyla náhoda, ale záměr. Možná by stejný postup měli zvolit majitelé soukromých společností. Že by si ke svému jménu nechali úředně přidat druhé křestní jméno, které by se shodovalo s názvem jejich společnosti.

Obdobný postup už před několika lety zvolila politická strana, která se ještě v roce 2002 nazývala pouze "Pravý blok", v roce 2006 už ale kandidovala pod názvem složeným z 18 slov (i ten jsem si ještě dovedl zapamatovat). V roce 2008 se název strany skládal ze 134 slov a v posledních sněmovních volbách, tedy na jaře 2010, tato stana kandidovala pod názvem čítajícím 233 slov. Viz Wikipedie.

Doufám, že se tato strana v nadcházejících předčasných sněmovních volbách nenechá zahanbit a prodlouží svůj název nejméně o stovku dalších slov. :-)