Duben 2014

Iveta Bartošová - (další) čerstvé setkání s tajemnem

29. dubna 2014 v 13:13 Setkání s tajemnem
Je tomu asi dva týdny, co jsem si říkal - mám to sem napsat Nemám to sem napsat? Neučinil jsem tak. Nicméně - to, co jsem napsat chtěl, se stejně vyplnilo.

Když jsem v poslední době sem tam četl různé bulvární zprávičky o Ivetě Bartošové, říkal jsem si - toto nemůže dobře skončit. Ta dopadne jako svého času Whitney Houston nebo Michael Jackson.

A bohužel, předpověď se vyplnila... :-(

(A taková to byla ve 2. polovině 80. let krásná dívka zpívající krásné písničky... Kdybych tehdy byl mladým mužem, byla by mojí velkou idolkou a platinickou láskou...)

Zlín slaví první titul; není pravda, že se stal mistrem po 10 letech?

25. dubna 2014 v 22:47 Ostatní

Ne. Hokejový klub ze Zlína nyní slaví svůj PRVNÍ extraligový titul.
Před 10 lety vyhrál hokejovou extraligu jakýsi tým HC Hamé, v jehož názvu - jak je patrné - žádný název města nebyl.
Pozor, nepleťme si tento stav s jinými názvy, kde kromě titulárního sponzora je uveden i název sídelního města - například (i z minulosti, kdy jsem hokej přece jen sledoval více, zatímco nyní už jej téměř ani nesleduji) Moeller Pardubice, Lasselsberger Plzeň nebo Benzina Litvínov.

U nich název města uveden je, nicméně u týmu, který před 10 lety vyhrál hokejovou extraligu, tento název uveden nebyl (a například i v deníku Sport tehdy uváděli v souhrnu výsledků např. "Pardubice vs. HC Hamé" nebo "HC Hamé vs. Litvínov" (z čehož vyplývá rozdíl, který popisuji v předchozím odstavci).Knihomolství a "internetomolství" (téma týdne)

20. dubna 2014 v 19:27 Ostatní
Přiznám se, že když jsem poprvé po vyhlášení nového "témata týdne" otevřel titulní stranu Blog.cz, tak jsem název tématu díky své čerstvé rozespalosti přečetl jako "Komsomolství". :-) Ale to jen tak na okraj.

Týden uplynul jako voda a je na svém konci. A během kratičké doby mám opět napsat úvahu na "téma týdne"? Tak to nebude nic dlouhého ani "hlubokého". :-) Kdepak, zabere to jen několik řádků.

Předně, nemám rád takto "zabarvené názvy". Pojem "knihomolství" zní jako hanlivé označení té skupiny lidí, pro něž je čtení knih velkou zálibou a věnuji mu mnoho času.

Jestli mezi ně patím nebo jestli jsem mezi ně patřil? Jak se to vezme. V době "přeinternetové" jsem docela hodně četl, ale ani ne tak beletrickou literaturu, jako spíše encyklopedie, atlasy, různé časopisy.
V době "internetové" už tištěné encyklopedie/atlasy tolik nevyhledávám, ale o to více se zajímám o to, co se dá najít na internetu. O historii i současnosti, co se děje ve světě atd. atd.

Stal se ze mě snad "internetomol"?

Eurem se (zase) začne platit za 5 let (?), závist tvořící seznamy příjmů herců a tři sazby DPH

16. dubna 2014 v 23:33 Ostatní
... neboli další ukázka z mého oblíbeného témata (platného už po dobu deseti let) zvaného Eurem se unás začne platit za 5 let.

Zatímco v Tištěném "Aha!" byl příjem jednotlivých herců + hereček ze čtyř různých seriálů sepsán do jednoho článku, tak v internetové verzi je v několika samostatných článcích. Je zvláštní, že u článků není uvedeno, kde k těmto informacím přišli (přece jen, informace o příjmech jednotlivých protagonistů by měly být důvěrné). Přijde mi, že tyto články mají podnítit závist čtenářů k hercům - viz i citově zabarvený nadpis souběžně vydaného článku Kolik už si nahrabala Jiřina Bohdalová.

Hm, tak už třetí sazba DPH. "Ideální" z hlediska tvorby účetnictví, jakož i daňového systému. Teoreticky to znamená sociálně citlivé opatření. Z hlediska ekonomické teorie a otázky (ne)elasticity poptávky (změny poptávky v závislosti na změně ceny) by naopak bylo efektivnější, kdyby základní lidské potřeby byly zdaněny více. Ale rozhodně by to nebylo spravedlivé a takříkajíc sociálně citlivé.

Zajímalo by mě, jak továrny na výrobu hygienických potřeb rozlišují ve svém účetnictví výrobu dětských plen od výroby plen určených pro ty staré lidi, jejichž tělo už bohužel nefunguje tak, jak by mělo. Plena jako plena, řekl by někdo...

Krátká povídka z Městečka v oblacích

13. dubna 2014 v 22:06 Povídky
Bylo nebylo. Vysoko v horách, stávalo městečko zvané Městečko v oblacích. Z údolí do něj vedla jediná cesta, nepříliš široká a docela strmá.

Obyvatelé městečka se navzájem dobře znali, dobře spolu vycházeli a městečko bylo samo o sobě docela soběstačné. A co si nedokázali zajistit nebo vypěstovat sami, to se jednoduše dovezlo. Dodavatelé z jiných částí země rádi s obchodníky z městečka obchodovali, protože měli záruku solidního jednání. Málokdo se z městečka odstěhovával, protože v městečku byl i dostatek pracovních míst.

Léta plynula a stará generace lidí, která pozvedla dřívější ospalé horské městečko na nebývale vysokou úroveň, postupně odcházela do důchodu. Nastal čas pro převzetí otěží generací mladší. Ale čím dál tím více se stávalo, že příslušníci mladší generace říkali "Co bych dělal tady, v tomhhle horském zapadákově? Sice je tu hezky, ale 'tam někde dole' na mě čeká víc příležitostí?" nebo "Proč bych se vůbec měl po dokončení školy vracet zpátky do hor?" (v městečku v oblacích bylo pouze učiliště; kdo chtěl studovat, tak se už vcelku brzy ve svém životě od dennodenního koloběhu městečka v oblacích odpoutal). Někteří z těchto mladých lidí byli "tam dole" úspěšní více, jiní méně.

Ti mladí, kteří v Městečku v oblacích zůstali, se ale nechovali tak jako jejich otcové nebo dědečkové. Začali si říkat: "Proč bych držel ceny docela nízké, když tady nemám ani žádnou velkou konkurenci? Začnu pořádně zdražovat a tím si vydělám." nebo "Proč bych měl svoji práci řemeslníka dělat kvalitně? Stejně tady není konkurence a odněkud 'zdola' si lidi řemeslníky volat nebudou." Léta dále plynula a nespokojenost v Městečku v oblacích narůstala. Ti šikovnější mladí lidé si stále více říkali, že "dole" bude přece jen lepší život než někde, kde je draho a kde jsou špatné služby.

Postupem času někteří nepoctiví živnostníci ztratili tolik zakázek, že už se jim nevyplatilo dále podnikat, a činnost ukončili. Postupně v Městečku v oblacích zanikla většina živností potřebných k obvyklému životu. Instalatéry, opraváře, elektrikáře, ty všechny už museli obyvatelé městečka shánět odjinud. Život v městečku dále uvadal a čím dál tím více lidí se stěhovalo pryč. Ti, kteří zůstali, byli potomkové těch nepoctivých. Ti už nemohli ani do učení jít ve svém rodném městečku, protože učiliště bylo kvůli úbytku obyvatel (a tím pádem i žáků a učňů) zrušeno. Nakonec se po vyučení do městečka nevraceli ani tito mladí lidé. Ve městečku ještě dožívala starší generace těch lidí, kteří ještě takž takž byli poctiví.

Až jednoho dne městečko zcela vymřelo. Kdo by zůstával někde, kde přestaly existovat téměř všechny obchody (tedy špatná dostupnost služeb a vysoká nezaměstnanost) a odkud je to do jiných míst daleko? A celý ten úpadek Městečka v oblacích začal tím, že jedna mladá generace začala mít tak trochu... hlavu v oblacích.

P. S. Tak snad napodruhé už se mi to k "Tématu týdne" (tzn. tak, aby to bylo zařazeno do příslušné rubriky na Blog.cz) zařadit podařilo (na rozdíl od verze zveřejněné o několik hodin dříve). :-)

Demise za "komunální neúspěch", podivný souhlas poloviny firem, zrušení letního času?

6. dubna 2014 v 22:27 Volby a politika
... aneb zase směšování obecních (tzn. komunálních) voleb s celostátní politikou a "hlasování občanu v obecních volbách = referendum o národní vládě" aneb lidé ve volbách nevyjadřovali svoji spokojenost nebo nespokojenost s prací komunálních politiků a jejich městě, ale s prací národní vlády? :-(

... a více než jedna čtvrtina je prý pro její výrazné zvýšení... Toto tvrdí ZAMĚSTNAVATELÉ? Nechápu. Tak buď tito zaměstnavatelé platí své zaměstnance již dnes částkou nejméně o několik set vyšší než 8500 Kč, ale pak je nemusí zajímat, jaká je hodnota minimální mzdy. Anebo tito zaměstnavatelé platí své zaměstnance jen minimální mzdou (například u jednoduchých ručních prací), ale proč by takoví zaměstnavatelé měli souhlasit s návrhem zvýšení minimální mzdy, která jim může navýšit náklady? Pokud by chtěli zaměstnancům přidat, mohou tak učinit i bez existence minimální mzdy. Ledaže by zvýšení minimálních mezd využili k propuštění části zaměstnanců (právě s tímto odůvodněním)...

Také jste rádi, že se v jarních i letních měsících stmívá relativně pozdě? A že by nebylo vhodné, aby se v této době "najednou" začalo stmívat již o hodinu dříve? Zatímco ranní svítání o hodinu dříve by také bylo nevhodné, protože tím pádem by se v červnu nerozednívalo již okolo půl páté ráno, ale už dokonce okolo půl čtvrté? Jsem téhož názoru.

Tento názor ale není v rozporu se zrušením přetáčení času. Je však v rozporu s nápadem, aby tím ponechaným časem byl ten "původní", tzv. zimní čas. Na druhou stranu, jestliže se před Vánocemi rozednívá v 8 hodin ráno a stmívá se v 16 hodin, asi by nebylo moc vhodné, aby se to posunulo na 9 - 17 h. Protože tím pádem by i školní vyučování začínalo v této části roku ještě za tmy.

Ale jako "téma do eurovoleb" je to vděčné. Ostatně, u tzv. eurooptimistických (neboli eurohujerských) stran toho "europrogramu" nemůže být mnoho. Euroskeptické strany se oproti tomu mají proti čemu vymezovat a tím pádem se nezabývat relativními maličkostmi typu "zrušení změny času".

Asi si občané mezitím pochutnali na párcích z Kostelce u Jihlavy, přikousli k tomu pečivo z Penamu a přečetli si u toho tzv. seriózní MF Dnes. Anebo se minimálně jeden z průzkumů plete. Ostatně, před loňskými sněmovními volbami (a nejen před nimi) se průzkumy pletly rovněž.

Ještě že do řádného termínu sněmovních voleb zbývá ještě 3,5 roku. :-)

Podivné předpovědi počasí (pokračování) a několik dalších postřehů z aktuálního dění

3. dubna 2014 v 23:52 Ostatní
Podivné rychlé změny v předpovědi počasí (viz tento článek) pokračovaly i v pondělí večer. Tehdy jsem se dočetl, že tedy v úterý bude oblačno až zataženo (tedy stejně, jako nakonec bylo v pondělí). Ale naštěstí jsem se tím moc neřídil a další volný den si plnými doušky užil v přírodě. Předpověď nepředpověď. A dobře jsem udělal. I když určité "kouřmo" se drželo (a ve večerních hodinách převládlo), tak většina bílého dne se dala označit jako slunečná. Vůbec, předpovědi počasí (i ty od ČHMÚ; ty ostatní ani neberu v potaz) by se měly brát s určitou rezervou.

Článek obsahuje neuvěřitelný argument, a to "Spotřební daň, kterou platíme, je zdrojem fondu dopravní infrastruktury a jdou na obnovu komunikací," dodal. Zemědělství je podle něj (podle Martina Jurečky, ministra zemědělství, pozn. red.) však segment, který se nepodílí na opotřebení silnic, a proto by měl být zvýhodněn."
Podle stejné logiky by měli mít možnost žádat vrácení spotřební daně i ti lidé, kteří jezdí převážně po polních a lesních cestách, například myslivci nebo příležitostní řidiči typu "důchodci - houbaři". Ten argument pokulhává. Také mě napadá, že taková administrativa týkající se vracení části spotřební daně za spotřebovanou naftu nebude malá.

Podle tohoto dokumentu (tabulka na straně č. 7) to vypadá tak, že v roce 2012 bylo na spotřební dani z minerálních olejů vybráno přes 81 mld. Kč (z toho přes 1 mld. Kč pak bylo vráceno zpět zemědělcům v rámci oné tzv. zelené nafty), ale z těch 81 mld. Kč šlo do SFDI jen něco přes 7 mld. Kč, viz tento dokument. Takže ministerský argument o směřování spotřební daně do SFDI je pravdivý jen z malé části.

Během února jsem žádný článek na tehdejší aktuální dění nepřidával, tak zpětně ještě k tomuto - Sebevražda synovce Ester Janečkové. Četl jsem na toto téma několik (bulvárních, že - ostatně seriózní ani "rádobyseriózní" média by se tomuto nevěnovala) článků a zaráží mě toto: opravdu si může být někdo ve 14 letech tak jist, že je skutečně homosexuálně orientován? Přijde mi to zvláštní.

Když si vzpomenu, že když mně bylo okolo 13 let, tak jsme se se spolužáky bavili o... o věcech, o kterých kdybychom se bavili jako o 10 let starší, tak by to vypadalo tak, jako že musíme určitě být homosexuálové (nevím, jak toto platí u dívek a žen; přece jen - ženy mají k sobě tak nějak blíže a podle mě se dovedou otevřeněji bavit o intimních věcech i v dospělosti, aniž by si kdokoliv myslel, že ženy, které se takto spolu baví, spolu mají intimní vztah). A že jeho dopis na rozloučenou je manifestem proti údajné diskriminaci homosexuálů... Zvláštní. A vůbec - to dával svému okolí "hlasitě" najevo, že jej přitahují osoby stejné pohlaví (že to všichni věděli a smáli se mu za to)? Přijde mi to celé takové divné.

Tak jen aby se nestalo, že ten nový prezident napřesrok odmítne zase podepsat nějakou "eurosmlouvu" a po uměle vyvolaném převratu bude svržen a vše se bude znovu opakovat...

Těch komentářů k dění poslední doby mě napadá více, ale pro dnešek to bude stačit zatím takto. :-)

Život mimo Zemi (téma týdne)

3. dubna 2014 v 23:10 Ostatní
Mimozemský život. Existuje? Domnívám se, že ano. Vesmír je tak velký (a podle některých názorů i nekonečný), že mi nepřijde logické, aby zrovna na jedné jediné planetě, jedné mikroskopické části celého vesmíru, byl život a jinde ne.

Argumenty typu "jinde není voda nebo vzduch" nebo "jinde není teplota přijatelná pro život" neberu, neboť samozřejmě jinde mohou existovat organismy, které se těm odlišným podmínkám umějí přizpůsobit. Zapojím-li větší fantazii, tak možná nelze brát jako pádný argument, když někdo řekne např. "Na Marsu neexistuje život, neboť snímače nezjistily žádný pohyb". Co když je tamní život lidskými (pozemšťanskými) smysly a na bázi těchto smyslů zkonstruovanými zařízeními nezjistitelný? :-)

Ale přiznám se, že v poslední době se těmito dalekosáhlými úvahami zabývám docela málo (a proto bude tento článek docela krátký). Přece jen, život na Zemi, ten "náš"; ten, který si můžeme uspořádat k obrazu svému. Ten by měl být prvořadým cílem našeho zájmu. :-)