Říjen 2014

Pan Málek, známý mého táty - (další) čerstvé setkání s tajemnem

28. října 2014 v 22:51 Setkání s tajemnem
Už je tomu dlouho, kdy jsem naposledy napsal článek týkající se mých občasných podivných myšlenek či vzpomínek. Leč, nadešel čas napsat další kapitolu, a to opět o aktuálním tématu.

V 80. letech táta pracoval jako stavební technik v národním (později státním) podniku Textil a oděvy. Jedněmi z dalších pracovníků technického zázemí byli i pan Málek a pan Hrůza. Po roce 1989 došlo k postupnému rozpadu státního podniku, jednotlivé prodejny byly privatizovány nebo restituovány, a nakonec došlo i k propuštění mého táty, jakož i dvou dalších jmenovaných pánů.

Pánové Málek a Hrůza si pak zřídili soukromou elektrikářskou firmu. Pamatuji si, že když jsme s tátou jezdívali (v mém dětství) na společné výlety na jízdních kolech, tak jsme jezdili okolo té firmy a táta se u nich občas zastavil "na kus řeči".
Po několika letech ale jejich firma zkrachovala. A vlastně, tak nějak jsem přestal i na tom kole s tátou jezdit (o pár let později jsem na několik let opět jezdit začal, ale už většinou sám nebo s kamarády - přeci jen, věk pokročil).

Pana Málka, který bydlel v jedné vesnici vzdálené asi 15 kilometrů od našeho města, jsme později také byli několikrát navštívit, ale to už je také vcelku dávno. Před několika lety se pak jednou doma zmínil, že pan Málek je po operaci srdce (několikanásobný by-pass) a je v invalidním důchodu (do starobního důchodu mu ještě nějaký ten rok zbýval).

Na všechno, co jsem popsal výše, jsem si ve čtvrtek 16. října 2014 vzpomněl. A byla to zvláštní vzpomínka, protože ač jsem to v tu chvíli ještě nevěděl, tak pan Málek už byl v tu dobu několik dní po smrti. Dozvěděl jsem se to druhý den z oblastních novin, kde jsou vypsány mj. pohřby (pohřeb měl v sobotu 18. října).

Je to přece jen jiná příhoda - ne vzpomínka v okamžiku, kdy ten který člověk zemřel, ale až po jeho úmrtí, avšak ještě předtím, než jsem se o jeho úmrtí dozvěděl.
Podobných vzpomínek jsem v minulosti zažil několik. Ale o tom zase někdy příště.

Neuvěřitelně nízká účast voličů u komunálních voleb

12. října 2014 v 4:00 Volby a politika
Komunální volby jsou za námi (senátní jdou letos tak trochu mimo mě, protože do senátu jsem volil přeloni, takže znovu buu až za 4 roky). Snad jedna věc mě na nich zaujala, a to velmi nepříjemně. Volební účast.

Kolik % oprávněných voličů přišlo k volbám v největších městech České republiky?(zaokrouhleně na celá procenta)

Praha: 38 %
Brno: 39 %
Ostrava 30 % (!)
Plzeň: 34 %
Olomouc: 32 %
Liberec: 36 %
Hradec Králové: 39 %
České Budějovice: 33 %
Ústí nad Labem: 31 %

Málem ani těm číslům nemohu uvěřit. Jsou to jsou velmi, velmi nízké hodnoty. Kde bylo těch 60 - 70 % lidí?
Ano, je jejich svobodným rozhodnutím, že se voleb aktivně neúčastnili. Ale ať si nestěžují a ať nenadávají na poměry ve svém městě. Pro jejich změnu/zlepšení ani neučinili to, co mají ve svých rukou - tedy jít volit.

Má smysl něco plánovat? (téma týdne)

7. října 2014 v 0:39 Ostatní
Má smysl plánovat věci dopředu? Nebo nechat věci plynout tak nějak jak jsou?

Kdysi dávno jsem měl naplánováno na jedno letní období mnoho cest. A pak přišel jeden pád ze schodů (o kterém jsem tu už před časem psal) a byl většině plánů konec. Zato přišly do mého života úplně nové záliby, které by jinak bývaly možná nepřišly. Všechno zlé je pro něco dobré.

Z jiného soudku - je tomu už nějakých 13 let zpět, kdy jsem si v hlavě plánoval, že v roce 2014 bych chtěl být ženatý a mít dvě děti, buď syna a dceru, anebo dva syny. Hm, no tak jo. Ale zrovna s tím nalezením ženy, se kterou budu chtít projít životem po svém boku, se těžko dá plánovat. Možná jsem se s nějakou takovou někdy někde těsně minul a ani o tom nevím. Ale tak - to časem přijde. :-)

Mnoho lidí okolo mě říká, že jsem přílišný puntičkář. Že až příliš lpím na stoprocentním fungování věcí. A já dodávám, že s tím souvisí i nějaké "apriorní očekávání", tedy nějaký předpoklad, respektive plán, který když pak není dodržen, tak... tak možná mám nějaké ty připomínky. :-)

Sem tam jem měl naplánovánu nějakou cestu, která se pak vyplnila do puntíku. Naprosto přesně podle plánu. Naopak v některých případech nastala situace, kdy bylo nutné se od plánu odchýlit ("některé věci přestaly stoprocentně fungovat"). A v některých případech to dopadlo lépe než by býval původní plán. Sám život ukázal, že někdy dopadnou věci lépe, než bychom si předem dovedli naplánovat.

Ano, má smysl plánovat. Ale sem tam nezaškodí, když se skutečný chod věcí od toho plánu odchýlí. :-)

A že tento článek není příliš "konzistentní", zdleka ne "vše popisující" a jde spíše o směs drobných útržkovitých poznámek? Inu, ani v tomto případě nemůže jít všechno podle plánu. :-)