Příběh na pokračování, 23. kapitola - Týden ticha před bouří

22. prosince 2014 v 21:28 |  Příběh na pokračování
(...)

Do růžova vyspaný vstoupil Honza do čtvrtečního rána 3. června. Do chladných útrob rozhlehlé školní budovy vstupoval s úsměvem na rtu. Mohl si to dovolit, protože v tašce měl dokončený výkres s úkolem z deskriptivní geometrie. A dokonce do školy dorazil už v 7:50 h, tedy dvacet minut před začátkem vyučování.

V podstatě po čtrnácti dnech měl zase "normální" celodenní výuku ve škole - protože od předminulého pátku až do tohoto pondělí byl v "domácím léčení" po pádu z kola, v úterý byli na školním výletě a ve středu měli praxe. A po čtrnácti dnech znovu mají technické kreslení. Minulý týden přece technické kreslení odpadlo, protože nerudný Ing. Gottlieb byl u maturit. Ti maturanti z něj museli mít radost...

Dlouhou temnou chodbou vedoucí do 1.A třídy technického lycea si Honza po ránu kráčel jako král. Měl k tomu důvod - v tašce měl výkres s hotovým domácím úkolem. Úkolem, jehož vypracování jej stálo mnoho sil, starostí a trápení. Ale má jej dokončen. Většina ostatních kluků se tváří dost rozpačitě. Jako by hned počítali s tím, že to mají špatně a že tam jen něco zkusili nakreslit. A že počítají s tím, že z tohoto dostanou pětku. Protože ale mají půlenou hodinu, věnují se dalšímu rýsování a tentokrát bez zkoušení. Ani k tabuli se Honza nedostal a to je dobře. Příští čtvrtek, kdy budou mít hodinu technického kreslení celá třída dohromady, neboť jde o teoretickou část, už budou domácí úkoly opraveny. A zároveň bude opraven i ten školní úkol, který dělali o dva týdny dříve. Takže známky se dozvědí vlastně až tři týdny od odevzdání.

Jednou z dalších hodin byl i Český jazyk a literatura. Chlapci se od učitelky Dočkalové dozvěděli nepřjíjemnou zprávu. "Napíšeme si souhrnnou písemnou práci z vašich znalostí z literatury. Tak za týden, tedy příští čtvrtek... kolikátého to bude? Desátého června... budeme psát kompletní písemku z literatury na celé druhé pololetí", říkala učitelka. Tentokrát se žádná vtipná poznámka z éteru neozvala. Tradiční tvůrce těchto poznámek, Jindra Vodička, byl pořád nepřítomen kvůli zranění, které si přivodil o dva dny dříve na školní exkurzi.

A totéž se později dozvěděli i v chemii. Takže přesně v těch třech předmětech, které mívají jak v sudé, tak i v liché čtvrtky, se o týden později bude něco dít. Desátý červen, to bude Honzův kritický den. Ale když jej překoná, tak cesta směrem ke konci roku, jakž takž přijatelnému vysvědčení a nakonec krásným bezstarostným dvěma měsícům, bude volná.

Odpoledne si Honza došel do opravny pro kolo.
"Tak jsme vám vyměnili řetěz a vycentrovali zadní kolo. Bude to za šest set korun", dozvěděl se Honza od prodavače a povzdychl si: "No jo, co se dá dělat, no." A nemělo jít o jediný výdaj.
"Protože jste havaroval, tak vám také doporučuji novou helmu. Ta, kterou jste měl, už zřejmě má poškozené deformační zóny."
"Hm, tak další výdaje po mně chtějí...", pomyslel si Honza v duchu. Nahlas pak dodal, že toto si musí promyslet. Že novou ochranu hlavy si hned rozhodně nekoupí. Navíc, s ohledem na to, co jej během dalšího týdne čeká za učení (teď už by měl ve škole zabrat) a že se má (svým způsobem "konečně") výrazněji ochladit a začít pršet (a to téměř po celý týden), tak stejně teď na kole jezdit asi ani nebude.

Předpověď se skutečně vyplnila, týden byl uplakaný až běda. Ale aspoň to Honzu nelákalo k výletům za hranice města a všedních dnů. Zatímco zopakováná látky z chemie mu šlo vcelku dobře, tak natlouci si do hlavy - alespoň na ten jeden den, kdy píší písemku - všechna jména raně novověkých autorů a jejich děl, to činilo větší potíž.

Během toho týdne se postupně čím dál tím víc rozpovídával i s Vojtou. Jako by se mezi nimi o pár týdnů dřív nic nestalo. Snad v tom hrála roli i Honzova téměř dvoutýdenní absence ve škole. Jako by čas pomalu, ale jistě hojil rány.

S většími či menšími problémy týden uběhl a nadešel "den D" - čtvrtek 10. června...

(...)

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama