Leden 2015

Vystřižené části vět z pařížských událostí (?) a další úskalí vyšší minimální mzdy

11. ledna 2015 v 15:43 Ostatní
Jak už jsem tu několikrát psal, tak příliš nevěřím "oficiálním interpretacím" mnoha událostí.

Patří mezi ně i situace, která byla výstižně popsána na jedněch alternativních stránkách: údajní dva islámští radikálové vykřikují okolo sebe, z jaké jsou organizace. Jsou ovšem zahaleni kuklami, tak ani nelze vědět, zda jde o uvedenou dvojici lidí. Ačkoliv okolí oné redakce mělo být po dřívějších výhrůžkách více hlídáno, tak teroristickému útoku se nezabránilo a stejně tak se dvojice údajných útočníků uměla vzdálit z dějiště smutné události. Ovšem záhy "zapomněli" své doklady a hned už byla známa jejich identita (stejně jako 11. 9. 2001 už po několika hodinách byla "oficiálně známa" jména všech 19 teroristů, kteří unesli celkem čtyři letadla...

Nakonec však jsou "francouzští" teroristé zlikvidováni; podobně záhadně jako byl zlikvidován Usáma bin Ládin, kde nakonec byly podvrženy fotografie jeho údajné mrtvoly, která pak byla spěšně pohřbena do moře...
Kterépak scény a důležité informace byly cenzurovány, pardon editovány?

Ano, tím přecházíme k jinému tématu. Nyní už víme, že vytržení jednoho slovního spojení z výroku českého prezidenta (z prostřední části věty!) není cenzurou, ale (byť závažně chybně provedenou) editací...

Hodná milá vláda zvýšila od 1. 1. 2015, a to z 8500 Kč na 9200 Kč měsíčně. O tom, co to znamená pro motivaci zaměstnavatele přijmout do pracovního poměru nové zaměstnance (protože se tím zavazuje jim platit o 700 Kč více), už bylo napsáno mnoho. Ale uvědomil jsem si i další úskalí takového navýšení.

Kdo pracuje na dohodu o provedení práce (DPP), ale má příjmy vyšší než poloviny minimální mzdy, zato nižší než 10000 Kč, musí každý měsíc platit zdravotní pojištění coby tzv. osoba bez zdanitelných příjmů. Jde o pevnou částku, kterou je tato osoba povinna zaplatit každý měsíc zdravotní pojišťovně a která odpovídá 13,5 % z minimální mzdy. A tak zatímco do 31. 12. 2014 byla tato částka ve výši 1148 Kč měsíčně, tak od 1. 1. 2015 se tato částka navyšuje na 1242 Kč.

Takže pracovník, který si vydělá několik tisíc korun měsíčně na dohodu o provedení práce, je nyní o to motivovanější, zůstat veden v evidenci úřadu práce. Konkrétní příklad:

Do 31. 12. 2014:
pracovník na DPP má příjem 4200 Kč: čistý příjem činí 4200 Kč
pracovník na DPP má příjem 4600 Kč: čistý příjem činí 3452 Kč (sic!)
pracovník na DPP má příjem 5000 Kč: čistý příjem činí 3852 Kč (sic!)

Od 1. 1. 2015
pracovník na DPP má příjem 4200 Kč: čistý příjem činí 4200 Kč
pracovník na DPP má přijem 4600 Kč: čistý příjem činí 4600 Kč
pracovník na DPP má příjem 5000 Kč: čistý příjem činí 3758 Kč (sic!!!)

Takže lidé naopak mají o to větší motivaci, zůstat veden v evidenci úřadu práce (a snažit se mít příjem do limitu poloviny minimální mzdy), tedy dle statistiky nezaměstnaný.


"Bubnická" vzpomínka aneb další setkání s tajemnem?

7. ledna 2015 v 23:43 Setkání s tajemnem
Včera, 6. 1. 2015, jsem si - a vůbec nevím proč - vzpomněl na propletené partnerské vztahy, které se nedávno propíraly po úmrtí hudebníka Petra Skoumala. Že jeho nynější manželkou byla herečka Ilona Svobodová, jejímž prvním manželem byl herec Gustav Bubník (který mezitím byl znovu ženatý a s tou druhou - nyní již také bývalou - ženou - byl aktérem jednoho z dílů někdejší tzv. reality show "Výměna manželek"), jehož otcem je bývalý hokejista Augustin Bubník.

Pravda, nevzpomněl jsem si na souvislost, že Bubníkové byli v té době, v polovině 20. století, dva (byť tuto věc jsem obecně věděl, včetně toho, že nešlo o příbuzné) - Augustin a Vlastimil.

Nenapadlo mě při té vzpomínce, že (ale v tomto případě k oznámení onoho úmrtí došlo asi o půl dne dříve než na mě přišla tato vzpomínka a souvislost) se druhý den dočtu, že Vlastimil Bubník zemřel...