Duben 2015

Platba za "zvláštní zacházení" s hráčem = korupce?

19. dubna 2015 v 23:20 Ostatní
Už více než tři týdny jsem sem nic nenapsal. Přitom témat by se našlo hned několik. Jen ten čas není - resp. když už, tak ne v takové svěžesti, aby se dalo napsat něco "hlubšího", promyšlenějšího. Tak snad teď krátce něco málo.

Hokejový trenér Vladimír Růžička je v nepříjemné situaci, kdy byl zdokumentován skrytou kamerou ve chvíli, kdy se hovoří o zaplacení finanční úhrady za určité "zvláštní zacházení" s jedním hráčem. A hned se mluví o podezření z korupce.

Asi smýšlím v této věci příliš "liberálně", ale říkám si - co je na tom z trestněprávního pohledu špatného? Pokud jde o dohodu dvou soukromých subjektů (ať už osob právnických či fyzických), pak záleželo jen a jen na jejich dohodě, na čem se domluví. Pokud tedy nedošlo z jedné strany k vydírání (což asi ne), resp. problém může být maximálně v nepřiznání příjmu z daňového hlediska.

Korupce je jednoznačně problém v případě veřejného sektoru a měla by být trestána. Pokud však šlo o dohodu dvou privátních stran, tak teoreticky jediným poškozeným subjektem může být hokejový tým, pokud jejich trenér takto jednal "na vlastní pěst" bez vědomí týmu. Pak by tým mohl toto řešit soudní cestou.

Ale nikomu dalšímu do toho nic není. To je jako kdybych platil (což by mě nenapadlo ani náhodou, ale píši to jako teoretický příklad) nějaké ženě několik tisíc korun měsíčně za to, že se mnou bude bydlet a bude mi například sexuálně po vůli i přesto, že mě nemiluje a já nemiluji ji. Jde o dohodu dvou soukromých osob? Ano. Jde-li o dohodu dobrovolnou, není problém. A jestli pak některá ze stran bude nespokojena? Její hloupost, neměla do toho jít.
A takovýto příjem snad ani není potřeba přiznávat v daňovém přiznání. :-)