Srpen 2015

Několik slov v okamžicích dohořívajícího léta, kdy zanedlouho začne padat déšť

31. srpna 2015 v 21:45 Ostatní
Do konce srpna zbývá již jen pár hodin a já jsem za celý srpen nenapsal žádný článek... Stydím se. Myšlenek je mnoho, jen ten čas a chuť na ten správný způsob jak je přepsat. Možná bych se ale opakoval z předchozích článků. Ne, před válkou se neutíká mnoho tisíc kilometrů. Před válkou prchají celé rodiny a ne jen mladí muži. Utečenci před válkou by byli pokorně rádi za to, že jsou někde, kde jsou jejich životy v bezpečí. A ne že budou chtít utíkat z táborů, kde - plně v souladu s legislativou země, do které si dovolili ilegálně vstoupit - pobývají.

Neradostné je pomyšlení nad tím, jak to bude dál. Tak na to chvíli nemysleme a pojďme si pustit píseň. Připomíná mi jiný 31. srpen - před určitou řádkou let. Taky tehdy bylo celý den modré nebe, stejně jako dnes, 31. 8. 2015. Ovšem dnes bylo tepleji než tehdy. Ale v obou případech už visel ve vzduchu závan podzimu - dohořívá a ztrácí jas, dohořívá to léto krás...

Jen interpretka té písně byla tehdy, toho jiného 31. srpna, ještě naživu. A ještě v té době neznala žádného J. R. - tedy vlastně "džejára". :-)

A pak tady mám připomínku té neuvěřitelné doby z před čtyř let. Z doby, kdy jsem zažil něco tak citově silného a zvláštního. Dodnes z toho mrazí a i dnes mohu zodpovědně říct, že nic tak neskutečného jsem ani do té doby, ani od té doby nezažil. Tuto písničku jsem slyšel v linkovém autobuse 4. října 2011. Byl poslední slunný den nádherného babího léta, které tehdy trvalo snad dva týdny a snad (nebo kromě nějaké drobné výjimky) bez přestání. A toho 4. října jsem si udělal ještě jeden hezký výlet, z nějž jsem se večer vracel právě tím autobusem.

Náhodou jsem před pár dny něco hledal na YouTube a naskočila mi tam jako "doporučená" jedna písnička. Tak jsem na ni kliknul a vzápětí jsem zjistil, že jde přesně o tu písničku, kterou jsem toho 4. 10. 2011 slyšel v autobuse (protože její název ani jména interpretů jsem neznal).

(aneb Když déšť začíná padat - jak příznačné právě pro ony poslední dny s krásným počasím, že).