Říjen 2015

10 důvodů, proč je nesmysl zakazovat sváteční prodej

22. října 2015 v 8:46 Ostatní
1. Stát nemá v této věci co nařizovat soukromým subjektům.

2. Úplně nesmyslné je vymezení provovozen, které mohou mít i o svátcích otevřeno. Jestliže cílem je údajná "ochrana" pracovníků (kteří prý mají mít nárok mít např. 28. září volno), tak proč tuto (nesmyslnou) "ochranu" nemají mít úplně všichni?

3. Rovněž nesmyslné je vymezení svátků, kterých se to má týkat. Proč 28. září ano, ale 17. listopadu ne? Proč Velikonoční pondělí zavřeno, ale o Velikonoční neděli otevřeno? Přitom Velikonoční neděle je "posvátnějším" dnem...

4. Již dnes se musí za sváteční práci platit 100%ní příplatek, tudíž pro zaměstnavatele je velmi nevýhodné, aby se ve svátek pracovalo. Tudíž už dnes je ve svátek otevřeno jen tam, kde si asi majitelé spočítali, že se jim to vyplatí.

5. A naopak - mnoho pracovníků uvítá práci ve svátek (s tím, že volno budou mít jindy) s tím, že za ni dostanou dvojnásobnou mzdu oproti běžnému dni. Tímto budou o tuto možnost státem připraveni.

6. Za porušení tohoto "zákazu" má hrozit až milionová pokuta, při opakování tohoto "porušení zákona" až pětimilionová pokuta. Sankce mají být udělovány za společensky škodlivé činy, nikoliv za to, že si někdo dovolil mít ve svátek otevřeno.

7. Rovněž mi nedává logiku, proč by trest za např. třetí "porušení zákazu" (Což by bylo co? Že by bylo otevřeno ve třetí svátek v jednom roce?) měl být násobně vyšší než trest za první "porušení zákazu".

8. Tento bod volně navazuje na bod druhý - že budou moci mít otevřeno prodejny na nádražích, ale ne "běžné" prodejny. Jestliže jeden řetězec bude moci mít svoji prodejnu na nádraží otevřenou, ale jiný řetězec (jehož prodejna je přes ulici od nádraží) bude muset mít zavřeno, jde o zvýhodňování konkurence.

9. Sice mírně, ale přece, přispěje toto opatření k nezaměstnanosti. Nižší časový fond pracovní doby = méně potřebných zaměstnanců (ovšem, v této věci by byl daleko fatálnější zákaz NEDĚLNÍHO - nikoliv svátečního - prodeje).

10. V neposlední řadě: opět jde o další kousek odebrání osobních svobod. Viz například povinný rok školky (!), zákaz kouření v hostincích atd. atd. Jako by stát měl vědět lépe, co je pro jednotlivce dobré. :-(