Prosinec 2015

Jak se nehodí do krámu některé okolnosti o Ortelu, Gretzkym, hospodách a školách

24. prosince 2015 v 0:15 Ostatní
Je tomu už měsíc, co jsem sem nic nenapsal... Náměty by byly, čas v posledních dnech byl také. Jen ta chuť nějak chybí. :-(
Ani se mi nechce odkazovat na konkrétní články, takže pár myšlenek a postřehů bez odkazů:

- Velké pohoršení u části lidí vzbudilo, když se v soutěži Český slavík na 2. místě v kategorii "Skupina roku" umístila skupina Ortel a na 3. místě v kategorii "Zpěvák roku" umístil její lídr Tomáš Ortel. Zajímavé byly komentáře typu "Jak duchaplné, pojmenovat skupinu podle svého jména" (jestlipak autorovi téhož komentáře vadí i Kapela Hrůzy nebo Bon Jovi?). Záhy zjištění, že zpěvák Tomáš Ortel se původně jmenoval zřejmě jinak (ale i kdyby, tak jeho přejmenování bylo úředního charakteru). Opět nic nového pod sluncem - Michal David se také kdysi úředně přejmenoval z původního jména Vladimír Štancl. Mnoho dalších umělců používá pseudonym s tím, že původní jméno jim stále úředně náleží. Ale to se asi někomu nehodí do krámu.

Hlas lidu jednoduše rozhodl. Jestli to tentokrát vadí, mělo to vadit ve všech předchozích případech. Někdy jsem nad výsledky této soutěže také kroutil hlavou. Ale pravidla jsou takto nastavena, tak proč ne.

- Den před Štědrým dnem jsem si přečetl, jak blízko by měl Jaromír Jágr k dostižení Wayna Gretzkyho v počtu gólu vstřelených v NHL, kdyby nebylo dvou zkrácených sezón NHL (1994 - 1995 a 2012 - 2013), jedné zcela zrušené sezóny (2004 - 2005) a několika let, kdy Jaromír Jágr hrál v Rusku. Škoda, že si autoři v onom svatém zápalu neuvědomí, že jednak zkrácení sezóny 1994/1995 se dotklo i Wayna Gretzkyho, který tehdy ještě byl aktivním hráčem; a stejně tak - pokud řešíme "kdyby" u Jaromíra Jágra, tak podobně "kdyby" se dá argumentovat i u Gretzkyho - například tím, že kdyby neukončil kariéru již ve svých 38 letech, ale hrál například dalších 5 let, tak by vstřelil mnoho dalších gólů a připsal si mnoho gólových asistencí.

Ale tyto skutečnosti se asi nikomu nehodí do krámu.

- Ano, stát bude soukromým podnikatelům (hostinským a restauratérům) přikazovat, že nesmějí ve svém podniku připustit kouření cigaret. Nečekal jsem, že by tento zákon nebyl přijat, ale před jeho schvalováním se objevily roztomilé argument. Například "přece jen povolit kouření v hospodách v těch vesnicích, kde je jen jedna hospoda ve vsi" (tak snad když už, tak naopak, ne? Kde je jen jedna hospoda, tak ať je nekuřácká; kde je hospod/restaurací více, tak tam jistě dojde k přirozenému rozdělení, že některá zařízení budou nekuřácká a jiná kuřácká, tzn. nekuřáci vždy budou mít k dispozici aspoň jedno zařízení, kde se nekouří).

Nebo "na následky kouření ročně zemře počet lidí odpovídající počtu obyvatel města Benešova, proto je tento zákon potřeba". A když lidé přestanou kouřit v hospodách/restauracích a namísto toho budou o to více kouřit doma nebo venku, tak se jejich úmrtnost sníží? Správně bylo opoziční stranou argumentováno, že tím pádem by měl stát zakazovat i konzumaci alkoholu, tučných jídel a podobně. V opačném případě jde o zjevně měření dvojím metrem.

Ale to se opět někomu nehodí do krámu. I když - jak tak sleduji, jak se v poslední době mnoho věcí zpřísňuje, zakazuje apod. (asi zákonodárci potřebují vykázat nějakou činnost?), tak časem třeba dojde i na ta tučná jída. Ostatně, první vlaštovkou už je předpokládaný zákaz prodeje sladkých jídel a nápojů ve školách, s (pseudo)argumentem typu "boj proti obezitě dětí" (= zatímco když si žáci/studenti obstarají sladké jídlo/pití před vyučováním nebo po něm, tak jim to asi neškodí - aneb stát zase určuje, co se smí a co nesmí)...