Leden 2016

Několik řádků o počasí, mediální masáži a volebním (ne)vítězství

23. ledna 2016 v 23:59 Ostatní
Koncem prosince 2015 bylo ohlášeno, že až do března 2016 budou nadprůměrné teploty.
Začátkem ledna 2016 byla tato předpověď upravena na "začátek a konec ledna teplé, mezidobí chladné".
Zanedlouho (cca 15. 1.?) došlo ke změně, a to že prý až do poloviny února budou teploty pod bodem mrazu.
A najednou mají být příští týden (25. - 31. 1.) nadprůměrně vysoké teploty.

Aneb neumíme předpovědět počasí na pár týdnů dopředu, ale troufáme si umět předpovědět změnu klimatu na desítky let dopředu a podle toho rozhodovat o miliardových "opatřeních" snažících se údajné klimatické změny potlačovat.

V nedávných parlamentních volbách v Polsku získala strana Právo a spravedlnost nadpoloviční většinu mandátů v sejmu.
Dovedete si představit, že by u nás kterákoliv strana získala nadpoloviční počet křesel ve sněmovně? Pokud by se tak stalo, byl by to pro ni obrovský úspěch a dalo by se říci, že národ je ve svých politických názorech jednotnější než kdykoliv dříve (uvažujeme-li období od 90. let 20. století).

Ale kdeže - "Polsko je rozdělené"...
Mediální masáž pokračuje. U soukromého média je to ještě teoreticky tolerovatelné. Horší už to je v případě tzv. veřejnoprávních médií. Mimochodem, že v Polsku nyní došlo ke změně, kdy ředitel veřejnoprávní televize má být jmenován přímo vládou (resp. ministrem?)? Proč ne - ostatně, i u nás se podobně postupuje u většiny organizací zřizovaných nebo vlastněných státem (například Národní divadlo, Národní galerie; z mimokulturních organizací například České dráhy)... A každopádně, v Polsku jde o krok slibovaný vítěznou stranou již před volbami, tak proč ne.

Ostatně, až tato situace, kdy jedna strana má nadpoloviční většinu mandátů, se dá označit jako volební vítězství.
Vítězstvím není "vítězství" ODS ve sněmovních volbách v roce 2006 a tím méně pak "vítězství" ČSSD ve sněmovních volbách v roce 2010.