Květen 2016

Jak "dobře dopadly" volby rakouského prezidenta, stejně jako v roce 2003 referendum o přistoupení k EU

30. května 2016 v 0:43 Volby a politika
Rakouské prezidentské volby tzv. vyhrála osoba, která se v prvním kole umístila na druhém místě. A druhé kolo vyhrála díky tzv. korespondenčním hlasům - tzn. hlasům popírajících tajnost a svobodu voleb konaných před volební komisí a za plentou.

Samozřejmě následuje jásání všech eurohujerů, že "to dobře dopadlo", "lidé dali přednost proevropské otevřené společnosti" atd. Ve chvíli, kdy po sečtení normálních (tzv. z volebních místností) hlasů vedl kandidát Strany svobodných Norbert Hofer, už se tzv. novináři předháněly v tom, jak "fašisté vítězí"...

Mé politické postoje se utvářely v době před konáním tzv. referenda o přistoupení k EU na jaře roku 2003. Už tehdy mě iritovala jednostrannost informací - s tím, jak "nyní můžeme naskočit do jednotného evropského rychlíku, anebo zůstat stát na bočním nástupišti". Či tendenční spoty typu kreslených postav, které do puzzle složeného ze zemí západní Evropy přidávají další dílky - nově přistoupivší státy. Ale osoba, která tam má přidat "puzzlík" zozbrazující Česko, váhá.

Přitom v době vysílání tohoto tendenčního spotu nebylo jasné, zda do EU vstoupí další z kandidátských zemí - i v nich se referendum teprve chystalo. Možná ale zavěcení již věděli, že "to dobře dopadne" či "lidé dají přednost otevřené proevropské společnosti".

Tolik alespoň jeden postřeh, který si zaslouží okomentování. Těch postřehů je však více a komentář by mnohdy nebyl lichotivý. Ale "o tom to je" - proč si zbytečně kazit náladu psaním komentářů, když na věci stejně nic nezměním, že.