Srpen 2016

Moje první vzpomínka - první cesta za (tehdy čerstvě otevřené) hranice v květnu 1990?

22. srpna 2016 v 11:04 Ostatní
Moje první vzpomínka?

Asi moje první cesta do zahraničí. To se psal začátek května roku 1990, hranice byly čerstvě otevřeny, a rodiče se rozhodli, že si uděláme výlet do rakouského města Retz (leží kousek za hranicemi, nedaleko od Znojma).

Pamatuji si překračování hranice - jednak zdvižení závory a jednak to, jak mi jeden z pracovníků hraniční kontroly dal nějaký malý odznáček (ani nevím, jaký motiv na tom odznáčku byl).

Na retzském náměstí si vybavuji dlažební kostky tvořící jeho povrch, stejně tak si pamatuji, jak jsem vyběhl po několika schodech na jednu předzahrádku, umístěnou před nějakou restaurací. To vše při pohledu na kostel, umístěný uprostřed reztského náměstí.

A to je vše. Ostatně, v tu chvíli mi zbývalo ještě pár měsíců do mých třetích narozenin. Ale vzpomínka zůstala a o to raději jsem se i o mnoho let později do těch míst vracel. A to platí i pro další místa, která jsem navštívil kdysi v dětství či časném mládí - že o to raději se tam po letech podívám znovu. Zjistím, jak to tam vypadá nyní a také si trochu zavzpomínám na dávné časy.