Říjen 2016

Zbytečný Senát aneb "ANO" má málo osobností?

17. října 2016 v 8:01 Volby a politika

Tedy ten Senát, ne Babiš, je prý zbytečný.

Škoda, že s tím přišel až takto krátce po volbách. Shodou okolnístí ve chvíli, kdy z dvaceti sedmi možných mandátů získali jen tři. Jistě, volební účast byla prachmizerná. Ale i kdyby při této slabé účasti získalo "ANO" deset či patnáct mandátů, tak by pan Babiš také byl pro zrušení senátu?

V slabém výsledku "ANO" v senátních volbách vidím i další zajímavost. Tyto volby probíhají tzv. většinovým způsobem, tzn. volí se v jednomandátových obvodech. Lidé o to více "volí osobnost", nikoliv že by "volili stranu". Že by to bylo o tom, že "ANO" má málo osobností?

Závěrem poslední věc - o to více se přesvědčuji o tom, že institut přímé demokracie by u nás ztroskotal. Jestliže lidé nejsou schopni po týdnu dojít v rozumně velkém počtu ke druhému kolu senátních voleb, tak jak by to vypadalo, kdyby se např. každý měsíc konalo nějaké referendum? Nemluvě o tom, že tím pádem by probíhala "permanentní kampaň", kdy by jednotlivé politické strany lidem "radily" (např. prostřednictvím médií), jak mají v referendu hlasovat...