Listopad 2016

(Ne)oceněný (ne)strýc Brady a (ne)zvolený (ne)prezident Trump

28. listopadu 2016 v 6:53 Ostatní
Mnoho, mnoho věcí se událo od poloviny října, kdy jsem sem napsal poslední krátký článek.

Ruku na srdce - kdo z vás znal do října 2016 jistého Jiřího Bradyho?
Jestli jeho zásluhy o stát jsou tak významné, proč nebyl vyznamenán Václavem Havlem, případně Václavem Klausem?
I když - teď koncem listopadu, tedy měsíc po vyvrcholení celé té eskapády, si opět na Jiřího Bradyho málokdo vzpomenete, že. I tady se ukázala manipulativní síla médií - pan Brady zřejmě není skutečným strýcem ministra Hermana, ale jde o "vzdáleného strýce". Který nakonec "přijel do Prahy, i když žádné vyznamenání dostat neměl". A nakonec jich dostal několik. Zajisté od osob, které jej o pár týdnů dříve vůbec neznaly.

A polívčičku si přihřáli i různí "umělci" i (současní i bývalí) politici. I u nich by mě zajímalo, zda někdo z nich jistého Jiřího Bradyho znal.

9. listopad 2016 byl pro mě naprosto přelomovým dnem. S více než 11letým zpožděním (oproti "věkově nejnižší přípustné variantě" jsem se stal držitelem řidičského průkazu skupiny B). Jak jsem to mohl tolik let odkládat. A pro "kartičku" jsem si po ránu zašel s vědomím milého překvapení, že vítězem amerických voleb se nakonec stala osoba, které jsem to přál o dost více než té druhé.

Záměrně jsem ignoroval noční zpravodajství tzv. veřejnoprávní televize, takže až zpětně a zprostředkovaně jsem se dozvěděl, jak (dle mého očekávání) tendenční toto "zpravodajství" bylo. A jak i poté, co protistana uznala porážku, bylo v televizi spekulováno, že "nic nemusí být definitivní".

A hle - někteří volitelé údajně tvrdí, že uvedenému "vítězi" hlas ve "formální volbě volitelů" nedají. A "kandidátka třetí strany" (jedna z osob, které kandidují víceméně jen do počtu) požaduje přepočítávání hlasů v těch státech USA, kde onen kandidát vyhrál jen relativně těsně. Prý jí "nejde o to, že by někomu přála, ale chce, aby volba byla spravedlivá".

Zaznívají i hlasy, že volba stejně spravedlivá není, když Donald Trump získal méně hlasů voličů (i když naopak volitelů má výrazně více než Hillary Clinton) než jeho soupeřka. Něco na tom bude, ale - v USA jsou odjakživa zvykem volby konané tzv. většinovým způsobem, kde "vítěz bere vše". I do kongresu se volí v jednomandátových obvodech. Teoreticky se může stát, že ve všech obvodech získá kandidát (například) Demokratů 51 % hlasů, zatímco kandidát (například) Republikánů získá 49 % hlasů.

V takové situaci budou v Kongresu samí Demokraté. A žádný Republikán. Nespravedlivé? Asi ano. Ale - prostě je to úskalí volebního systému. Úplně stejné jako při volbě prezidenta.