Květen 2017

Nesmyslný "protikuřácký" zákon zřejmě způsobí vyšší obtěžování (nás) nekuřáků

31. května 2017 v 21:40 Ostatní
Nikdy v životě jsem nekouřil (ba ani neměl v ústech) ani jednu cigaretu. Jsem na to docela hrdý. Kouření nejen že škodí zdraví, ale také "žere čas" (nutnost najít si čas a místo pro vykouření cigarety) a také (nemalé) peníze. Jsem také rád, že jsem vyrůstal v nekuřácké domácnosti, kde ani máma, ani táta nekouřili. Přesto - či naopak právě proto - nesouhlasím s tzv. protikuřáckým zákonem v té podobě, v jaké začal od 31. 5. 2017 platit.

Do zakouřených hospod/restaurací jsem nikdy nechodíval. Nejen proto, že mi vadí cigaretový kouř, ale i proto, že bych si neměl moc co říci s obvyklým tamním osazenstvem.

Naopak - s tímto osazenstvem se tím více budu setkávat ve chvíli, kdy půjdu po chodníku okolo některé z "vynuceně nekuřáckých" hospod - kdy oni lidé budou kouřit před hospodou. Nemluvě o tom, že takto půjde cigaretový kouř (eventuálně hluk z rozhovoru většího počtu kuřáků) i do bytů nacházejících se nad hospodou.

Hospoda/restaurace je soukromý podnik, jehož majitel má právo si dle svého uvážení stanovit sortiment a úroveň služeb. Nyní mu stát direktivně nařídil jeden z prvků tohoto sortimentu a úrovně.

Ironií je, že zákaz se týká jen vnitřních prostor, nikoliv letních zahrádek. Lze očekávat, že o to větší procento kuřáků bude v létě na zahrádkách. O to více mě bude jejich kouř obtěžovat, pokud budu chtít také posedět na takové zahrádce.

Neobstojí ani argument typu "ochrana zdraví zaměstnanců hospody". Pominu-li věc, že i tito zaměstnanci mohou být sami kuřáci, tak při této argumentaci by se musela zakázat i konzumace alkoholu v hospodách - protože lidé pod vlivem alkoholu bývají agresivnější - a to i směrem k personálu. Hospoda je a bude rizikovějším pracovištěm i při "vynuceně zakázaném" kouření.

Jedním z argumentů k přijetí tohoto zákona bylo i "zlepšení zdraví obyvatelstva". Lze se proto ptát, jaký zákaz tedy přijde příště? Zákaz tučných jídel? Zákaz alkoholických nápojů? Paradoxně těch nápojů, z nichž odvedená spotřební daň vylepšuje (stejně jako spotřební daň z tabákových výrobků) bilanci státního rozpočtu? :-)