Listopad 2017

Několik (opožděných) postřehů ke sněmovním volbám 2017

26. listopadu 2017 v 19:37 Volby a politika
Uplynul již více než měsíc od sněmovních voleb. Že jsem k nim ještě nenapsal komentář? Je to tak. I když, časový odstup alespoň přináší větší "rozhled" než když je komentář napsán krátce po skončení toho všeho. Takže:

- Nečekal jsem, že se do sněmovny dostane devět (!) stran. Tzv. průzkumy počítali s osmi stranami a i tehdy jsem si říkal, že spíše to bude 6, max. 7 stran, které se tam dostanou.

- V sobotu 21. 10. jsem podnikl celodenní výlet, po kterém jsem se domů k internetu dostal až asi ve 22:30 h. Jen dobře - v tu chvíli již byly výsledky známé, nedlouho poté bylo zveřejněno i oficiální rozdělení mandátů.

- Několik stran dosáhlo výsledku těsně nad 5,00 % a je to vidět na počtu mandátů, které (ne)získaly. V mnoha (a to těch menšíhch) krajích jejich hlasy de facto propadly. V případě TOP09 a STAN se to týkalo deseti, resp. devíti, z celkem čtrnácti krajů!

- Čekal jsem, že ANO se stane tzv. vítězem voleb (že získá nejvíce hlasů), ale nenapadlo mě, že to bude takto "o parník".

- Doslova šokem pro mě byl velmi nízký volební výsledek ČSSD (pozn. první stránku, kterou jsem onu sobotu v těch 22:30 h navštívil, byla tato tabulka na stránkách volby.cz a tento údaj mě hned na začátku "praštil přes oči".

- Naopak u "Pirátů" jsem předpokládal, že se do sněmovny vůbec nedostanou, resp. pokud ano, tak jen těsně; a hle - nakonec jsou třetí nejsilnější stranou.